Usvajanje Direktive o dužnoj pažnji za održivo poslovanje (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CSDDD) i Direktive o izveštavanju o korporativnoj održivosti (Corporate Sustainability Reporting Directive – CSRD) predstavljalo je važnu prekretnicu u izgradnji pravednijih i održivijih lanaca vrednosti (snabdevanja), posebno u sektoru odeće i obuće.
Dok je CSRD doneo dugo očekivane zajedničke standarde za izveštavanje o održivosti u Evropskoj uniji, CSDDD, iako daleko od savršene, ponudila je verodostojan put ka odgovornosti korporacija prema radnicima i radnicama, sindikatima i drugim žrtvama korporativne zloupotrebe. Direktiva o dužnoj pažnji za održivo poslovanje definisala je jasne i usklađene obaveze i dužnosti za kompanije u vezi sa ljudskim pravima i zaštitom okoline, u skladu s dugogodišnjim međunarodnim standardima kao što su Vodeći principi Ujedinjenih nacija o biznisu i ljudskim pravima (United Nations’ Guiding Principles on Business and Human Rights – UNGPs) i Smernice OECD-a za odgovorno poslovanje multinacionalnih preduzeca (OECD’s Guidelines on Responsible Business Conduct for Multinational Enterprises).
Međutim, Evropska komisija je, u pokušaju sprovođenja deregulacije, putem takozvanog Omnibus paketa za pojednostavljenje (Omnibus simplification package), napravila korak unazad u primeni nedavno usvojenih direktiva. Iako se insistira da je cilj Omnibusa pojednostavljenje, a ne deregulacija, predlog Evropske komisije lišava CSDDD njenih najvažnijih odredbi i predstavlja stvarnu pretnju za radnike i radnice u tekstilnoj industriji širom sveta. Takođe, predlog nosi rizik da izveštavanje o održivosti postane složenije za kompanije, a manje značajno za nosioce prava.
Imajući sve ovo u vidu, Clean Clothes Campaign mreža se protivi nastojanjima Evropske komisije da naruši zaštitu radničkih prava, ljudskih prava i životne sredine.
Clean Clothes Campaign nudi kratku analizu promena koje uvodi predloženi Omnibus, zajedno s praktičnim preporukama za članove i članice Evropskog parlamenta i države članice EU kako da se stvari postave na pravi put i štite radnička prava, ljudska prava i životna sredina.
Analizu možete preuzeti klikom OVDE >>>
CPE je od 2017. godine deo Clean Clothes Camapign, globalne mreže koja okuplja više od 200 sindikata i organizacija, a čiji su fokus radni uslovi i osnaživanje radnica i radnika u industriji tekstila i odevnih predmeta.
CPE JE NEPROFITNA ORGANIZACIJA. PODRŽITE NAŠ RAD DONACIJAMA. ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE