Centar za politike emancipacije i Feministički forum Filozofskog fakulteta vas pozivaju na predavanje koje će u petak 23. juna sa početkom u 18 časova u Svečanoj sali Filozofskog fakulteta u Beogradu održati Maya Gonzalez.
Predavanje će biti održano na engleskom jeziku.
O predavačici:
Maya Gonzalez je komunistkinja i revolucionarna feministkinja iz San Franciska. Doktorantkinja je na kalifornijskom univerzitetu u Santa Kruzu. Urednica je časopisa Endnotes i Viewpoint Magazine.
Maya Gonzalez: Kritičke teze o marksističkom feminizmu i teoriji društvene reprodukcije
Marksističko-feminističke teorije društvene reprodukcije upotrebljavaju Marksovu kritiku političke ekonomije razvijenu u njegovim kasnijim delima kako bi analizirale strukturne odnose koji održavaju proleterski život na dnevnoj i međugeneracijskoj osnovi. Feministkinje koje pripadaju ovom pravcu tvrde da su patrijarhat, seksualnost i kapitalistički način društvene reprodukcije međusobno konstitutivni i da sačinjavaju kapital-rad odnos – utoliko što je reprodukcija radničke klase i radne snage u krajnjoj liniji podređena dominantnoj logici akumulacije kapitala i klasnoj eksploataciji. One su procese i kružna kretanja kroz koja se „radna snaga“ kao roba (re)produkuje i cirkuliše obrazlagale kroz ekstrapolaciju društveno ekonomskog sistema kako ga je Marks ocrtao u svoja tri toma Kapitala. Iako su mnoge feministkinje locirale izvor rodne i seksualne opresije unutar marksističkog poimanja klasne dominacije, često su kombinovale Marksovu prezentaciju društveno ekonomskih kategorija iz Kapitala sa dodatnim kategorijama koje se odnose na klasnu i patrijarhalnu dominaciju. Međutim, ja tvrdim da se materijalističko proučavanje rodne eksploatacije unutar kapitalizma može najbolje postići kroz provizorno raščlanjavanje, ili stavljanja po strani pitanja klasne i rodne eksploatacije u analitičke svrhe. Upotrebljavajući „reprodukciju radne snage“ kao polaznu tačku pokušavam da kritički doprinesem marksističko-feminističkoj
::::::::::::::::::::::::::
Predavanje je organizovano u okviru programa Studije socijalizma koji Centar za politike emancipacije sprovodi tokom 2017. godine uz podršku Rosa Luxemburg Stiftung.