Centar za politike emancipacije
info@cpe.org.rs
www.cpe.org.rs
Copyleft 2018 CPE
Partnerske organizacije

Krajem prošle godine predstavili smo predlog za uvođenje progresivnog oporezivanja zarada. Evo kako se time mogu još povećati minimalne zarade.

Pregovori o minimalnoj zaradi za 2025. godinu zvanično su počeli u okviru Socijalno-ekonomskog saveta.

Na osnovu prvih informacija možemo zaključiti da su sve strane – država, sindikati i poslodavci – saglasne o nužnosti povećanja minimalne zarade, ali se u proceni iznosa i uslovima povećanja razlikuju.

Najhrabriji zahtev sindikata glasi – povećanje minimalne zarade do iznosa od 60% prosečne potrošačke korpe, odnosno nešto malo manje od 62.000 dinara mesečno. Unija poslodavaca se takođe zalaže za povećanje minimalca, ali uz uslov smanjenja izdataka za doprinose. Iz Vlade Republike Srbije postoje najave o povećanju minimalne zarade na maksimalnih 52.000 dinara, odnosno oko 5.000 dinara više od trenutnog iznosa.

Imajući u vidu iskustvo iz prethodnih godina, u kojima su pregovori o iznosu minimalne zarade u okviru Socijalno-ekonomskog saveta završavani neuspešno, a iznos bio određen onim što je Vlada najavila, nije teško pretpostaviti da će se i ove godine tok pregovora kretati na sličan način.

Međutim, ukoliko povećanje od 5.000 dinara bude prihvaćeno, uvođenjem progresivnog oporezivanja zarada taj iznos bi mogao biti još više povećan.

Na osnovu modela progresivnog oporezivanja koji je razvio Centar za politike emancipacije sa svojim saradnicima, minimalne zarade bi bilo moguće povećati za dodatnih 4.500 i dostići 56.560 dinara, čime bi se minimalna zarada za još jedan korak približila onome što su zahtevi sindikata. Progresivno oporezivanje značilo bi oslobađanje poreza niskih zarada, a onda postepeni rast poreskih stopa koji bi pratio rast zarada. Time se ne bi značajnije menjali poreski prihodi države. Takođe, naš predlog modela progresivnog oporezivanja ne bi menjao nivo bruto zarade, pa bi i trošak za poslodavce ostao isti.

Sve informacije o progresivnom oporezivanju, uz kalkulator zarada koji pokazuje kako bi se zarade mogle menjati ukoliko bi u Srbiji bilo uvedeno progresivno oporezivanje, možete pronaći na našem novom sajtu: https://progresivno.cpe.org.rs/

O važnosti borbe za povećanje zarada najbolje govore podaci da se minimalna zarada u Srbiji, koju prima nekoliko stotina hiljada radnica i radnika, nalazi ispod praga siromaštva za tročlanu porodicu, a da su prosečna i medijalna zarada u Srbiji među najnižima u Evropi.

Plata za život, koja pokriva osnovne socijalne i egzistencijalne potrebe radnika i radnica i njihovih porodica u Srbiji iznosi 144.457 dinara. Manje od ovog iznosa zarađuje 87% zaposlenih, a minimalna zarada u 2024. godini pokriva tek jednu trećinu plate za život.

Jasno je da će, čak i uz prihvatanje najradikalnijih sindikalnih zahteva, minimalna zarada i u 2025. godini ostati daleko od onoga što bi bila plata za život. Evidentno je i da država kroz socijalne i poreske politike ne koristi postojeći manevarski prostor u nacionalnim okvirima kako bi poboljšala životni standard najširih slojeva stanovništva. Jedna od takvih politika jeste i uvođenje progresivnog oporezivanja. Srbiji je neophodna temeljna reforma poreskog sistema, sistema socijalnih davanja i velika promena u načinu na koji se troši javni novac. Predlog progresivnog oporezivanja zarada vidimo kao sastavni deo nužne sveobuhvatne reforme.