Centar za politike emancipacije je prethodnih meseci, sa grupom autora i autorki, radio na razvijanju mogućih opcija progresivnog oporezivanja zarada. Pred vama se nalazi rezultat tog rada, publikacija “Za progresivno oporezivanje: Mogućnosti uvođenja progresivnog oporezivanja zarada”, kao i dve potencijalne opcije progresivnog oporezivanja zarada koje bi omogućile redistribuciju bogatstva i rast najnižih zarada.
Motiv za izradu opcija za progresivno oporezivanje zarada proizilazi iz potrebe za rešavanjem problema siromaštva radnica i radnika u Srbiji, kao i potrebe da se interveniše u ogromne i rastuće nejednakosti u našem društvu.
Naš dugogodišnji terenski i istraživački rad na polju radnih prava i svakodnevni kontakt sa sindikatima i radnicama i radnicima pokazuje da, bez obzira na mnogobrojna kršenja radnih prava sa kojima se radništvo suočava, najveći problem kontinuirano predstavljaju niske zarade. Duboko su uznemirujući podaci da se minimalna zarada u Srbiji, koju zvanično prima oko 250.000 radnica i radnika, nalazi ispod praga siromaštva za tročlanu porodicu, a da su prosečna i medijalna zarada u Srbiji među najnižima u Evropi. Posebno je indikativna činjenica da je u prethodne četiri decenije prosečan dohodak 50% siromašnijeg dela populacije opao za 14%, dok je prosečni dohodak 1% najbogatijih porastao za čak 88,7%.
Srbiji je neophodna temeljna reforma poreskog sistema, sistema socijalnih davanja i rekonfiguracija sistema javnih rashoda kako bismo promenili ovaj trend. Predlog progresivnog oporezivanja zarada vidimo kao sastavni deo nužne sveobuhvatne reforme.
Publikaciju možete preuzeti klikom OVDE >>>
Na istraživanju su radili: Bojana Tamindžija, Vladimir Simović, Sarita Bradaš, Darko Ilinčić, Nikolina Vujačić, Mario Reljanović, Sabina Popović i Toni Prug.
Istraživanje je realizovano uz podršku Rosa Luxemburg Stiftung, Brot fur die Welt i transform! europe.
CPE JE NEPROFITNA ORGANIZACIJA. PODRŽITE NAŠ RAD DONACIJAMA. ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE