Položaj radnika i radnica u automobilskoj industriji u Srbiji
Istraživanje – Položaj radnika i radnica u automobilskoj industriji u Srbiji
Za progresivno oporezivanje – Mogućnosti uvođenja progresivnog oporezivanja zarada
Predstavljamo vam istraživanje o mogućnostima uvođenjaprogresivnog oporezivanja zarada u Srbiji.
Istraživanje o odlasku lekara iz Srbije na rad u inostranstvo
U saradnji sa Sindikatom lekara i farmaceuta Srbije, sproveli smo istraživanje fenomena masovnog odliva medicinskog kadra iz Srbije.
Plata za život – Info poster
Pravo na platu za život priznato je kao ljudsko pravo u
Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija.
U evropskom kontekstu, Evropska socijalna povelja (ESP)
Saveta Evrope iz 1965. godine i njena revidirana verzija iz 1999.
godine u članu 4, stav 1, prepoznaje pravo na platu za život kao
“pravo radnika na naknadu koja će njima i njihovim porodicama
obezbediti pristojan životni standard”. ESP je priznata širom
Evrope, ne samo u zemljama članicama Evropske unije.
Mark Botenga – Izgradnja drugačije Evrope
Evropska unija, kao država u nastajanju, služi dominantnim frakcijama evropskog kapitala. Drugačija Evropa iziskuje potpuno drugačije institucije.
CCC pozicioni tekst – Regionalna najniža plata za život u Evropi
Clean Clothes Campaign je razvila regionalni proračun najniže plate za život (living wage) za zemlje Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope. Među ovim zemljama nalazi se i Srbija.
Majkl A. Lebovic – Prevazići Kapital
Treća publikacija koju objavljujemo u sklopu edicije Studije socijalizma jeste knjiga Prevazići Kapital kanadskog ekonomiste Majkla A. Lebovica koji je za ovo delo 2004. godine nagrađena Dojčerovom memorijalnom nagradom koja se od 1969. dodeljuje za najbolja i najinovativnija dela pisana u ili o marksističkoj tradiciji.
Istraživanje – Voda je zajedničko dobro
Voda kao ljudsko pravo jeste i sve će više biti predmet borbe, a samim tim i sektor voda putem kojeg se vrši snabdevanje i zaštita voda. Smatramo, dakle, da je pitanje dostupnosti i upravljanja vodom, njeno održivo korišćenje i zaštita, političko pitanje na koje neće biti moguće dati odgovor, koji je u skladu sa principima jednakosti i demokratičnosti, bez odgovarajuće analize, vizije i akcije koje u fokus stavljaju potrebe ljudi a ne interese kapitala. Cilj nam je da ovo istraživanje doprinese davanju takvog odgovora. Tekst je rezultat rada na istraživačkom projektu pod skupnim naslovom „Ka levoj alternativi“ u okviru kojeg je već objavljen zbornik radova „Vratimo socijalizam u igru: elementi za promišljanje socijalističke alternative“ (2015).
Istraživanje: Kako izlečiti zdravstvo
Publikacija koja se nalazi pred vama nastala je tokom rada grupe aktivistkinja i aktivista, istraživačica i istraživača okupljenih oko Centra za politike emancipacije na projektu “Ka levoj alternativi”. U prvom delu rada dat je kratak pregled sistemskih promena uz uvođenje ključnih teorijskih pojmova. U nastavku smo adresirali najčešće mitove i ideološke mantre u vezi sa širim sistemskim promenama, jer sektor zdravstva ne funkcioniše u vakuumu i važno je razumeti na koji način je povezano sa ostalim sferama.
Istraživanje o uslovima rada u tekstilnoj industriji u Srbiji
Kako bi se procenili uslovi rada u srpskoj industriji tekstila i obuće, za ovaj izveštaj su sprovedena terenska istraživanja u periodu jun-septembar 2017. Ovo uključuje vođenje 48 intervjua sa radnicima/ama izvan fabrike, na mestu gde je obezbeđena njihova anonimnost. Intervjuisani/e radnici/e su zaposleni na različitim proizvodnim lokacijama: u jednoj podružnici globalnog brenda, u dva dobavljača prvog reda i u dva podizvođača.
Venecuela — Ključne perspektive s Juga
Venecuela predstavlja jedan slučaj savremenog pokušaja izgradnje socijalističkog društva. Rastrzano protivrečnostima ovo društvo je stalni predmet debate koja pokriva čitav politički spektar. Objavljivanjem ove publikacije želimo da čitateljkama i čitateljima u Srbiji približimo jedan deo ove debate koji se odvija unutar latinoameričke levice.
Feminizam — Teorija i praksa
Publikaciju čine dva teksta:
– Ćincija Aruca (Cinzia Arruzza) — Funkcionalizam, determinizam, redukcionizam: feminističko shvatanje društvene reprodukcije i njegova kritika
– Džoana Brener (Johanna Brenner) i Nensi Holmstrom (Nancy Holmstrom) — Savremene socijalističko-feminističke strategije
Zbornik – ABC socijalizma
Publikacija koja je pred vama ima za cilj revitalizaciju socijalističke ideje kao realne utopije koja nastoji da ukaže na put kojim treba poći kako bi se ne samo limitirala, već i prevazišla kapitalistička moć. Socijalizam nije stvar prošlosti, socijalizam je pitanje naše budućnosti.
Zbornik – Vratimo socijalizam u igru
Knjiga “Vratimo socijalizam u igru: elementi za promišljanje socijalističke alternative” nastala je kao rezultat zajedničkog istraživačkog rada koji smo realizovali tokom 2015. godine. Radovi imaju za cilj da preispitaju neke od konkretnih političkih i ekonomskih mera koje bi mogle da budu podloga razvoju socijalističke alternative.
Ursula Hjus – Temelji klase u digitalnom dobu: život, rad i vrednost
Ovde tvrdim da je još uvek moguće primeniti Marksovu teoriju na sadašnje uslove – ne bi li se odredilo šta jeste ili šta nije roba, ne bi li se identifikovalo mesto proizvodnje robe, bilo materijalne ili nematerijalne, i ne bi li se definisala globalna radnička klasa u vezi sa procesima proizvodnje. Da bi se to postiglo neophodno je ponovo istražiti radnu teoriju vrednosti u svim njenim dimenzijama. Posebno obraćam pažnju na “digitalni” ili “virtuelni” rad, ne samo zato što je on trenutno u žarištu rasprava, već zato što je onlajn rad posebno teško konceptualizovati. Zbog toga je on plodno mesto za testiranje uopštenijih hipoteza.
Klod Serfati – Transatlantski blok država i politička ekonomija TTIP
Svetski politički prostor je izgrađen tako da, s jedne strane, njime dominira velik, visoko koncentrisan kapital, na čelu sa finansijama, a s druge strane je podeljen po nacionalnim linijama. Savremena politička ekonomija je produkt nejednakog i kombinovanog razvoja pod dominacijom razvijenih zemalja, ovde definisanim kao “hijerarhijski transatlantski blok država”. U središtu se nalaze SAD, uz podršku svojih dugogodišnjih političkih i vojnih saveznika u Evropi i Aziji. Glavni ciljevi Transatlantskog partnerstva za trgovinu i investicije (TTIP), analizirani u ovom tekstu, su: olakšavanje ekspanzije učešća u dobiti dobijenoj od rada i od “marketizacije” prirode i commons-a; organizovanje kompeticije između nacionalne vladajuće klase i različitih država transatlantske oblasti na međunarodom nivou; i očuvanje dominacije kroz nametanje međunarodnih pravila.
Sem Gindin – Ponovno promišljanje sindikata – mapiranje socijalizma
Nakon tri decenije kontinuiranog opadanja društvene snage sindikata, njihov generalno anemičan odgovor na svetsku ekonomsku krizu ne može se prećutati. Kako je propustila da iskoristi zlatnu priliku, nakon što je pokret Occupy pokazao da drske akcije mogu da pogode populistički nerv, levica se danas suočava s jednim neugodnim pitanjem: da li je regeneracija sindikata i dalje moguća, odnosno da li su sindikati danas prevaziđeni, kao efektivna istorijska formacija kroz koju se radni narod organizuje?
Jorg Fleker – Fragmentacija rada
Ovaj rad najpre sumira različite vrste fragmentacije radnih odnosa u vezi sa restrukturiranjem organizacija i lanaca vrednosti. Sledeći deo fokusira se na međuodnos restrukturiranja, fragmentacije radnih odnosa i institucionalnog konteksta. Završava izvesnim zaključcima o trouglu koji čine promene u oblicima organizovanja, promenljivi radni odnosi i nacionalni propisi koji regulišu tržište rada. Rad se uglavnom oslanja na rezultate istraživanja dva skorašnja EU projekta. Projekat WORKS je istraživao restrukturiranje lanaca vrednosti i njegove posledice na kvalitet rada. Projekat Dynamo bavio se analizom dinamike nacionalnih modela regulacije sfere rada u kontekstu trenutnih izazova.
Hjugo Radiće – Klasna teorija i klasna politika danas
Polazna tačka ovog eseja jeste tvrdnja da je pitanje klase centralno… Ne zato što želim na bilo koji način da sugerišem da ono mora imati prednost nad ostalim pitanjima; naprotiv, čini se očiglednim da je insistiranje na “klasnoj politici” kao opoziciji “društvenim pokretima” bilo jedna od glavnih prepreka obnovi levice tokom poslednjih četrdeset godina ili više. Stoga u onome što sledi želim da zastupam tezu da se bolna iskustva čitavog ovog perioda mogu rešiti jedino temeljnom kritikom načina na koji se shvatao pojam klase.
Zbornik – Bilans stanja: doprinos analizi restauracije kapitalizma u Srbiji
Pred vama se nalazi istraživanje pod skupnim naslovom „Bilans stanja – doprinos analizi restauracije kapitalizma u Srbiji“. Cilj radova koji čine ovu publikaciju jeste da ukažu na sve razorne posledice koje je restauracija kapitalizma imala po naše društvo. Analizirajući proces privatizacije, sferu agrara, javna preduzeća, položaj žena, promene u modelu finansiranja visokog obrazovanja i promene u sistemu penzionog i invalidskog osiguranja, želeli smo da ukažemo na probleme koji se nalaze u samom centru logike funkcionisanja jednog perifernog kapitalističkog društva kakvo je Srbija.
Gregori Albo – Kriza i ekonomske alternative
Svakako je istina da je levica još uvek raspršena u proizvodnji čak i takvih alternativnih političkih predloga koji bi u trenutnoj situaciji uspešno potpomogli stvaranje antineoliberalnih saveza – o antikapitalističkim projektima da i ne govorimo – i time onemogućili korišćenje državne moći i ekonomske politike za sprovođenje mera štednji i za dalje napade na radničku klasu. Međutim, i samo konzistentna politika suprotstavljanja daljim rezovima može otvoriti prostor za nove i šire borbe, dok debatovanje o ekonomskim alternativama, u ovom trenutku, može biti važno kako bi levica uspela da se ponovo uspostavi kao društvena sila sposobna da ponudi organizacione i programske osnove za formiranje antikapitalističkog opozicionog bloka.
Majkl A. Lebovic – Država i budućnost socijalizma
Nalazimo se usred klasnog rata. To nije ništa neobično. U kapitalizmu uvek traje klasni rat – iako je ponekad prikriven, a ponekad je samo na snazi očigledan kartaginski mir. Međutim, danas je klasni rat intenzivniji zbog krize kapitalizma – krize duboko ukorenjene u prekomernoj akumulaciji kapitala. U toku ove krize kapital je zaoštrio klasni rat protiv radničke klase. Mere štednje, rezovi, potreba za žrtvovanjem – ovo su zahtevi kapitala u trenutku dok poziva radnike i radnice da snose teret njegovog neuspeha. Ovo je rat koji sprovode kapitalističke države protiv radništva kako bi ga primorale da odustane od rezultata svojih uspeha iz prošlih borbi. Na pojedinim poprištima (ali ne na svim, nažalost) možemo da vidimo radničku klasu kako govori „NE”. Međutim, ko će pobediti u ovom klasnom ratu?
Majkl A. Lebovic – Put ka ljudskom razvoju: kapitalizam ili socijalizam
Ovaj tekst je pripremljen tako da potpomogne obrazovne i političke diskusije u Venecueli (u okviru, na primer, sindikata, komunalnih saveta, socijalističkih formacija). Numeracija odeljaka i paragrafa olakšava ovu vrstu diskusije. Ukratko, ovaj rad nije zamišljen kao krajnji proizvod namenjen za konzumiranje od strane individualnih pasivnih čitalaca/teljki; umesto toga, njegova svrha je da bude sredstvo za podsticanje kolektivne borbe protiv kapitalizma i borbe za socijalizam. Kao što rečenica koja prethodi onoj gore citiranoj ukazuje, „mi znamo da moramo biti spremni za borbu“. Naravno, činjenica da moramo biti spremni da se borimo za društvo koje omogućava pun razvoj ljudskih bića ne važi samo za Venecuelu.
Miloš Baković Jadžić – Dimitrije Tucović i srpska socijaldemokratija u vreme Balkanskih ratova i I sv. rata
Godine 2014. obeležavamo stogodišnjicu početka Prvog svetskog rata. Domaća javnost i mediji do sada su najčešće komentarisali „kontroverze“ vezane za Sarajevski atentat, Gavrila Principa i Mladu Bosnu, uzroke i povode Prvog svetskog rata i eventualnu umešanost Kraljevine Srbije u njegovo izbijanje, i sl. Mnogo ređa su na našim prostorima, obeleženim u poslednjih četvrt veka antisocijalističkom histerijom i istorijskim revizionizmom, podsećanja na lik i delo Dimitrija Tucovića, kao i na istoriju srpske socijaldemokratije koju je upravo on predvodio pre sada već više od jednog veka. Kako to da je u Kolubarskoj bici, od 16. novembra do 15. decembra 1914. godine, poginuo jedan od tada najpoznatijih balkanskih marksista i jedan od retkih evropskih socijaldemokrata koji su se ratu principijelno protivili?
Zbornik – U borbi za javno dobro: analize, strategije i perspektive
Pred vama se nalazi prva publikacija koju objavljuje Centar za politike emancipacije, a koja je rezultat konferencije “U borbi za javno dobro: analize strategije i perspektive” održane 7. i 8. aprila 2012. godine.