

Uroš Savić: Treba svi da se borimo za ono što nam pripada
Sagovornik nam je bio Uroš Savić, radnik i aktivista sindikata “Sloga” u fabrici Falc East u Knjaževcu.

Radionica: Kako do boljih uslova rada u industriji tekstila, kože i obuće? (drugi deo)
12.12.2020. | 17:00
Online

ECCHR: Jedan od mehanizama u borbi protiv korporativne eksploatacije
Donosimo vam intervju koji su Bojana Tamindžija i Stefan Aleksić vodili sa Mirijam Zage-Mas (Miriam Saage-Maasz) i Korinom Ajder (Corina Ajder) iz ECCHR o njihovom dosadašnjem radu i tome kako se radnice i radnici u našem regionu mogu osloniti na ovu vrstu podrške.

Radionica: Kako do boljih uslova rada u industriji tekstila, kože i obuće?
28.11.2020. | 15:00
Online

#PayYourWorkers – Globalna nedelja akcije
Globalna kampanja poziva brendove H&M, Primark i Nike da osiguraju punu isplatu zarada u svojim lancima snabdevanja.

Fashion Checker – Osvetljavanje uslova rada u modnoj industriji
Nova internet stranica Fashion Checker stavlja fokus na niske zarade u modnoj industriji i ubrzava kampanju za dostojanstvenu platu za život.

Pravna podrška za tekstilne radnice i radnike
Od početka novembra Centar za politike emancipacije otvara novi kanal za pomoć radnicama i radnicima u sektoru tekstila, kože i obuće.

Prva pobeda tekstilnih radnica
Radnice iz Rumunije koje su šile za evropske brendove izborile su se za plate koje su ostale neisplaćene tokom COVID-19 pandemije.

Bojana Tamindžija: Koliko vredi minimalna zarada u Srbiji?
Ove sedmice socijalni partneri u Srbiji sedaju za pregovarački sto ne bi li dogovorili minimalnu cenu rada za narednu godinu.

Sećamo se radnika i radnica Rana Plaze i nastavljamo borbu i u vreme pandemije
Na današnji dan pre sedam godina 1.134 radnika i radnica poginulo je u jednoj od najvećih fabričkih nesreća u istoriji. Dok obeležavamo ovaj dan, životi radnika i radnica su ponovo u opasnosti.

CCC Live-blog: Kako koronavirus utiče na tekstilne radnice i radnike širom sveta
Clean Clothes Campaign kroz mrežu svojih organizacija širom sveta svakodnevno prikuplja informacije o uticaju koronavirusa na položaj radnica i radnika u lancima snabdevanja velikih modnih brendova. Blog će uključiti i informacije iz Srbije.

Tekstilne radnice i radnici ne treba da snose teret krize
Brendovi moraju da sprovedu hitne mere kako bi maksimalno ograničili uticaj koronavirusa na zdravlje i život tekstilnih radnica i radnika.

Rešavanje pitanja beskrupuloznog profita: Zakon o lancima snabdevanja
Široka koalicija od više od 50 organizacija civilnog društva iz Nemačke, okupljenih oko Inicijative za zakon o lancima snabdevanja (Initiative Lieferkettengesetz), izrazila je stav da Savezna vlada Nemačke treba da nametne zakonske obaveze nemačkim kompanijama da poštuju ljudska prava i ekološke standarde na globalnom nivou.

Radni sto #26: Ko oblikuje tekstilnu i modnu industriju u Srbiji
16.05.2019. | 19:00
Dom omladine Beograda

Bojana Tamindžija i Stefan Aleksić: Radiografija stanja tekstilne industrije u Srbiji
Uslovi u kojima žive i rade radnici i radnice rentirani velikim modnim brendovima zarad jeftine proizvodnje, nisu – makar posle slučaja Rana Plaze – nepoznanica svetskoj javnosti. Međutim, nakon Rana Plaze paradigma o ceni mode koja se plaća ljudskim životima ostala...

Saopštenje za javnost povodom uvreda Predsednika Srbije na račun tekstilnih radnica
Clean Clothes Campaign Srbija najoštrije osuđuje niz uvreda na račun radnica koje je Predsednik Republike Srbije uputio tokom posete gradilištu buduće turske tekstilne fabrike „Eurotay” u Kraljevu.

Istraživanje o uslovima rada u tekstilnoj industriji u Srbiji
Kako bi se procenili uslovi rada u srpskoj industriji tekstila i obuće, za ovaj izveštaj su sprovedena terenska istraživanja u periodu jun-septembar 2017. Ovo uključuje vođenje 48 intervjua sa radnicima/ama izvan fabrike, na mestu gde je obezbeđena njihova anonimnost. Intervjuisani/e radnici/e su zaposleni na različitim proizvodnim lokacijama: u jednoj podružnici globalnog brenda, u dva dobavljača prvog reda i u dva podizvođača.

H&M: Obećane dostojanstvene zarade, sirotinjske nadnice realnost
Kompanije H&M je 2013. godine najavila da će obezbediti uslove da svi radnici zaposleni u strateškim dobavljačima ove kompanije do kraja 2018. godine primaju dostojanstvenu zaradu (living wage). Kako se krajnji rok približavao, međunarodna inicijativa Clean Clothes Campaign je obavila istraživanje u šest ovakvih H&M dobavljačkih pogona. Pokazalo se da su plate i dalje daleko od nivoa potrebnog za dostojanstven život. Ovaj dokument ističe ključne nalaze istraživanja, a uskoro će na našem jeziku biti objavljena i puna verzija.